Zdeněk Burian - Trh knih - online antikvariát

Kariéra

Zdeněk Burian byl jedním z nejvýznamnějších a talentovaných českých ilustrátorů, který proslul díky svým realistickým kresbám nejen u nás, ale také ve světě. Malování se věnoval od malička a už v jeho 16 letech, v roce 1921, ilustroval svou první knihu Dobrodružství Davida Balfoura. Zdeněk Burian se specializoval především na paleoantropologickou kresbu a velmi realisticky rekonstruoval díla předních vědců. Vynikal v malířské tvorbě pravěkých zvířat a rostlin. A pro svou tvorbu nejčastěji používal ilustrační techniku kvaš. Burian ilustroval knihy velikánům. Například Foglarův dobrodružný román Hoši od bobří řeky, Štorchův román z pravěku Lovci mamutů, ale také díla zahraničních autorů. Tvořil výtvarný doprovod ke známým titulům Karla Maye, Julese Verna i Daniela Defoea a spoustě dalších významných spisovatelů. Kromě ilustrací knih přispíval svými kresbami také do různých časopisů. Důležitou spoluprácí pro něj byla rekonstrukce pravěku pro paleontologa Josefa Augustu, jež byl autorem spousty vědeckých knih. Zdeněk Burian vytvořil za svůj život více než 14 000 ilustrací, které se rozšířily do celého světa.

Dětství

Zdeněk Michael František Burian, jak znělo celé jméno tohoto slavného ilustrátora, se narodil v Kopřivnici 11. února 1905. Jeho otcem byl Eduard Burian, který pracoval jako stavitel a matkou Hermína Burianová. Už od malička miloval dobrodružné výpravy do přírody, načež se i později stal členem trampského spolku. Výtvarného talentu Zdeňka Buriana si okolí povšimlo už v jeho dětském věku. Proto byl ve svých 14 letech odeslán na studia malby do Prahy.

Studium

Po absolvování měšťanské i obecné školy úspěšně absolvoval v roce 1919 přijímací zkoušky na Akademii výtvarných umění v Praze a začal studovat Všeobecnou malířskou školu pod vedením profesora Jakuba Obrovského. Díky svému unikátnímu talentu přeskočil první ročník a studoval rovnou ve 2. ročníku. Úspěchy však střídají vlny negativních okolností, které přinutily mladého Buriana školu přerušit už v roce 1920. Vinou tohoto nešťastného rozhodnutí byl především generační rozdíl mezi ním a jeho spolužáky, který zapříčinil špatnou komunikaci. Ale také to, že tak mladý Zdeněk Burian si musel obživu obstarávat sám, a to na jeho tehdejší věk poměrně tvrdou dřinou.

Ačkoliv Zdeněk Burian malířskou školu nikdy nedostudoval, jeho popularita dokazuje, že to vlastně ani nepotřeboval. Zdeněk Burian zemřel 1. července 1981 v Praze. Čest jeho památce vzdal český paleontolog, který pojmenoval jediného českého dinosaura, jež dostal jméno Burianosaurus Augustai.

„Udělal jsem to všechno tady a dělal jsem to pro naše lidi – hlavně mládež. Tam, venku, můžou mít reprodukce. Můžou jich mít kolik chtějí, tomu jsem nikdy nebránil, ale originály – ty zůstanou tady.“ – Zdeněk Burian

Časté štítky autorových děl

dobrodružství Zdeněk Burian pro mládež indiáni ilustrace Burian edice KOD Karel May pravěk dobrodružné divoký západ

Knihy
Klub Lysek Klub Lysek od 125 Kč 3 poptávky

Knihy džunglí Knihy džunglí 5 vydání od 50 Kč

Lodivod Lodivod od 380 Kč 2 poptávky

Lovci kožišin Lovci kožišin 2 vydání od 50 Kč


Lovec Jelenů Lovec Jelenů od 100 Kč

Mamuti a ti druzí Mamuti a ti druzí od 180 Kč 1 poptávka

Mauglí Mauglí od 219 Kč 12 poptávekPravěká zoo Pravěká zoo od 70 Kč 1 poptávka

Příběhy mužů a hor Příběhy mužů a hor od 70 Kč 1 poptávka

Robinson Crusoe Robinson Crusoe 7 vydání od 50 Kč 17 poptávek


Robinson Crusoe Robinson Crusoe od 160 Kč 1 poptávka

Tarzan syn divočiny Tarzan syn divočiny od 50 Kč 1 poptávka


Tarzanovy šelmy Tarzanovy šelmy od 165 Kč 3 poptávkyTo nemůže být To nemůže býtskoro pohádka od 700 Kč 2 poptávky


Vinnetou Vinnetou1. díl 2 vydání od 50 Kč 5 poptávek

Vinnetou Vinnetou2. 2 vydání od 50 Kč 3 poptávky

Vinnetou.3. díl od 51 Kč 3 poptávky

Vinnetou Vinnetou1. od 90 Kč 3 poptávky

Vinnetou Vinnetou1. od 50 Kč