Jo Nesbø - Trh knih - online antikvariát

Kariéra

Jo Nesbø je oblíbeným spisovatelem kriminálních příběhů, hudebníkem a pochází z Norska. Knihy od něj se překládají do více než 50 jazyků. Jo Nesbø však kariéru světově úspěšného spisovatele neplánoval a je pravdou, že původně se chtěl stát fotbalistou. Fotbal miloval a poprvé se na sportovní scéně objevil za norský tým Molde v 17 letech. Jeho přáním bylo jednou hrát profesionálně v Anglii. Jenže co čert nechtěl, Joovi se stal úraz kolene, který mu nedovolil ve fotbale dál pokračovat. Sen se zhroutil. Po studiu dostal skoro omylem nabídku stát se kytaristou kapely De Tusen Hjem, se kterou nejprve hráli převzaté písničky. Později Nesbø začal skládat vlastní songy. Kapela však velkých úspěchů nedosáhla. Jo Nesbø začal pracovat ve finančnictví, přičemž se dál věnoval psaní písní. Jeho tvorba zaujala mladého baskytaristu se kterým založil novou kapelu, která vystupovala pod názvem Di Derre. Nová kapela už sklízela mnohem větší úspěchy, pořádala turné, vydala úspěšné album a koncerty byly vyprodané. Pro někoho sen, pro Joa totální vyhoření, protože všechno, co se týkalo kapely, podnikal při zaměstnání. A tak se rozhodl odcestovat do Austrálie na půlroční dovolenou. Před odletem dostal nabídku od nakladatelské společnosti na napsání knihy o životě na cestách s kapelou. Jo Nesbø se nabídky chytil. Téma si ale vybral své a napsal svou románovou prvotinu Netopýr, kterou vydal v roce 1997. Za knihu obdržel ve stejném roce cenu Riverton Award. Pokračoval knihou Švábi a následovalo dalších několik dílů kriminálních románů s detektivem Harrym Holem. Jedním z nejúspěšnějších románu Joa je například Sněhulák.

Dětství

Jo Nesbø se narodil 29. března 1960 v norském Oslu. Pochází z literárně založené rodiny, protože jeho maminka byla knihovnice a otec úžasný vypravěč příběhů. Už v dětství Nesbø rád přemýšlel nad tím, jak by různé příběhy mohl upravit, aby byly napínavější. Není tedy pochyb o tom, že měl skrytý talent už v dětství, ačkoliv se později začal zajímat o sport.

Studium

Když Jo dostudoval střední školu, kterou kvůli fotbalu poměrně zanedbával, jeho výstupní známky nebyly dost dobré, proto se po škole přihlásil k vojenské službě Norska. Právě tam se naučil disciplíně a při té příležitosti začal studovat na prestižní škole Norwegian School of Economics.

Jo Nesbø je jedním z nejprodávanějších autorů současné doby a prodal už více než 50 milionů výtisků po celém světě.

„Co je to, kde se to skrývá, to, co činí člověka vrahem?“ – Jo Nesbø (z knihy Levhart)

Časté štítky autorových děl

norská literatura severská krimi detektivka nesbo pro mládež humor dobrodružství napětí pro děti zfilmováno

Knihy

Doktor Proktor a velká loupež zlata Doktor Proktor a velká loupež zlata 2 vydání od 90 Kč 6 poptávekKrálovství Království 2 vydání od 74 Kč 3 poptávky

Krev na sněhu Krev na sněhu 3 vydání od 50 Kč

Krysí ostrov a jiné povídky Krysí ostrov a jiné povídky od 100 Kč 4 poptávky

Levhart Levhart 3 vydání od 50 Kč 1 poptávka

Lovci hlav Lovci hlav 3 vydání od 50 Kč

Macbeth Macbeth 2 vydání od 50 Kč 2 poptávky

Nemesis Nemesis 4 vydání od 50 Kč 2 poptávky

Netopýr Netopýr 3 vydání od 60 Kč 2 poptávky


Nůž Nůž 3 vydání od 60 Kč 4 poptávky

Pentagram Pentagram 3 vydání od 55 Kč 3 poptávky

Policie Policie 4 vydání od 60 Kč 5 poptávek

Přízrak Přízrak 3 vydání od 50 Kč 2 poptávky

Půlnoční slunce Půlnoční slunceKrev na sněhu II. 2 vydání od 50 Kč 2 poptávky


Sněhulák Sněhulák 4 vydání od 60 Kč 3 poptávky

Spasitel Spasitel 3 vydání od 60 Kč 5 poptávek


Syn Syn 3 vydání od 50 Kč 1 poptávka

Švábi Švábi 2 vydání od 60 Kč 2 poptávky


Zatmění Zatmění od 239 Kč 8 poptávek

Žárlivost a jiné povídky Žárlivost a jiné povídky od 75 Kč 2 poptávky

Žízeň Žízeň 3 vydání od 60 Kč 3 poptávky