Jane Austen - Trh knih - online antikvariát

Kariéra

Jane Austen byla anglickou spisovatelkou, která jako jedna z prvních dala anglickému románu modernější směr. Do svých děl přepisovala především každodenní životy obyčejných lidí. Romány Jane Austenové se staly nadčasovými klasikami, které zůstaly oblíbené po několik století i po její smrti. Jane žila celý život v milující rodině a obklopena především přátelskými vztahy s různými lidmi. Právě tato skutečnost byla námětem pro její tvorbu. A také láska a její milostné příběhy, díky nimž tolik vynikala právě v milostném literárním žánru. Jane Austenová dokázala dokonale kombinovat ve svých románech realismus s optimistickým idealismem, a proto jsou tolik jedinečné a nenapodobitelné. Austenová napsala za svůj život spoustu povídek, veršů i krátkých příběhů. Mezi její nejpopulárnější tvorbu patří například román Rozum a cit, který vydavatel publikoval až na druhý pokus. Zatímco nejznámějším a nejlepším autorčiným románem se stal Pýcha a předsudek, který je také námětem ke stejnojmennému filmu, jenž získal řadu ocenění a vydělal přes 121 milionů dolarů po celém světě. Za zmínku také stojí román Emma, román, který autorka napsala více komickou formou. Zároveň byl posledním, který vyšel ještě před její smrtí.

Dětství

Jane Austenová se narodila v 16. prosince 1775 ve Steventonu. Autorka pocházela z velké rodiny a měla dalších 7 sourozenců. Jane byla předposledním dítětem George Austena a Cassandry Austenové. Její nejbližší přítelkyní jí byla po celý život její starší sestra Cassandra. Otec vždy všechny sourozence směřoval k učení a k jejich rodinné zábavě patřilo mimo jiné herectví.

Studium

Jane se stala na tehdejší dobu poměrně vzdělanou dívkou. Nejprve studovala na krátkou dobu v Oxfordu. Později se odebrala na internátní dívčí školu do Readingu. Poté, co dokončila studia, byla Jane uvedena do společnosti, jak už bylo v té době tradicí.

Jane Austen se stala slavnou anglicky píšící spisovatelkou, jejíž díla se s námi nesou dodnes. Spoustu svých románů vydala anonymně a až po její smrti jí byla její tvorba přiznána. Autorka zemřela mladá ve věku 41 let, 18. července 1817 na Addisonovu chorobu.

„Mám opravdu ráda jen málo lidí, a ještě méně je těch, o nichž smýšlím s úctou. Čím víc poznávám svět, tím méně se mi zamlouvá: den ze dne se mi znovu potvrzuje, že lidská povaha je nestálá a že se sotva mohu spolehnout na zdánlivé hodnoty a moudrost.“ – Jane Austen (z knihy Pýcha a předsudek)

Časté štítky autorových děl

anglická literatura román zfilmováno láska historický román román pro ženy světová literatura pro ženy bilingvní 18. století

Knihy

Anna Elliotová Anna Elliotová 6 vydání od 50 Kč 4 poptávky


Ema Ema 118 Kč 2 poptávky

Emma Emma 7 vydání od 50 Kč 3 poptávky

Emma Emma 2 poptávkyLady Susan Lady Susan 2 vydání od 79 Kč 1 poptávkaMansfieldské panství Mansfieldské panství 6 vydání od 69 Kč 3 poptávky

Mladší sestra Mladší sestra3. 645 Kč 26 poptávek

Mladší sestra 1 poptávka

Mladší sestra Mladší sestraDíl 1. od 70 Kč 2 poptávky

Mladší sestra Mladší sestradíl 2. od 444 Kč 16 poptávek

Northangerské opatství Northangerské opatství 3 vydání od 50 Kč 5 poptávek

Opatství Northanger Opatství Northanger 5 vydání od 50 Kč 2 poptávky

Opatství Northhanger Opatství Northhanger od 70 Kč 3 poptávky


Pýcha a přemlouvání Pýcha a přemlouvání 3 vydání od 50 Kč 2 poptávky

Romance u moře Romance u moře od 499 Kč 14 poptávek

Rozum a cit Rozum a cit 12 vydání od 50 Kč 22 poptávek


Sanditon Sanditon 1539 Kč 34 poptávek