John Irving - Trh knih - online antikvariát

Kariéra

John Irving je jedním z nejúspěšnějších amerických romanopisců současné doby. Autor neměl život už od svého dětství příliš růžový, a některými jeho osobními příběhy se při psaní knih inspiroval. Jeho debutovou knihou se stala Svobodu medvědům, kterou publikoval v roce 1969, ještě když působil jako profesor anglické literatury na univerzitě v Massachusetts. První díla Johna Irvinga však nijak zvlášť čtenáře neoslovila. Zlom přišel až v roce 1978, kdy vydal tragikomický román Svět podle Garpa, s nímž autor zazářil mimo USA také po celém světě. Kniha se stala bestsellerem překládaným do spousty jazyků, a právě díky ní se John Irving vyšplhal na své literární výsluní. O pár let později od vydání této úspěšné knihy napsal psychologický román Pravidla moštárny, který se stal předlohou stejnojmenného filmu. Snímek získal dva Oscary, z čehož jeden patří právě Irvingovi, za nejlepší adaptovaný scénář. John je mimo psaní také proslulý svou vášní k bojovým sportům. Působil jako zápasník v řecko-římském stylu, několik let trénoval a nakonec se tomuto sportu věnoval jako rozhodčí. Tuto skutečnost popisuje ve své autobiografické knize Imaginární přítelkyně, v které se o Irvingovi dozvíte další zajímavosti z jeho života.

Dětství

John Irving se narodil 2. března 1942 v městečku Exeter ve státě New Hampshire, USA. John je nemanželským dítětem a jeho matka byla původem z velmi významného anglického rodu Winslow. V 11 letech byl John Irving pohlavně zneužíván starší ženou a tato nešťastná událost jej provází po celý život. Dokonce je mu inspirací při psaní jeho některých románů, ve kterých se zneužívání často objevuje.

Studium

John Irving je velmi vzdělaným mužem, navzdory svému lehkému hendikepu. Dyslexie mu sice učení ztěžovala, ale i přesto absolvoval John nejprve Exeter Academy a následně pokračoval ve studiích v Pittsburgu a ve Vídni. Už jako student se učil od těch nejlepších romanopisců. Svůj studentský život završil v Iowě, kde se účastnil spisovatelského programu tvůrčího psaní, a také zde získal akademický titul.

Když vydal John Irving svůj první bestseller, začaly se jeho knihy překládat do více než 35 jazyků. John Irving si získal své čtenáře svým osobitým stylem a především poutavými příběhy, které jsou plné různých posedlostí, zvláštních postav i trýznivých zážitků.

„Román je pouze skladovací prostor - všech smysluplných věcí, které romanopisec není s to použít ve svém životě.“ – John Irving (z knihy Svět podle Garpa)

Časté štítky autorových děl

americká literatura román John Irving světová literatura zfilmováno próza LGBT cirkus nakladatelství Odeon civilizační problémy

Knihy


Čtvrtá ruka Čtvrtá ruka 3 vydání od 50 Kč 1 poptávka

Dokud tě nenajdu Dokud tě nenajdu 2 vydání od 50 Kč 1 poptávka

Hotel New Hampshire Hotel New Hampshire 5 vydání od 50 Kč 1 poptávka

Imaginární přítelkyně Imaginární přítelkyně 4 vydání od 60 Kč 1 poptávka


Manželství do 158 liber Manželství do 158 liber 2 vydání od 50 Kč 1 poptávka

Modlitba za Owena Meanyho Modlitba za Owena Meanyho 2 vydání od 100 Kč 4 poptávky

Pitná kúra Pitná kúra 4 vydání od 50 Kč 1 poptávkaPravidla moštárny Pravidla moštárny 6 vydání od 100 Kč 6 poptávek

Rok vdovou Rok vdovou 4 vydání od 50 Kč 1 poptávka

Svět podle Garpa Svět podle Garpa 8 vydání od 50 Kč 1 poptávka

Svobodu medvědům Svobodu medvědům 3 vydání od 50 Kč 2 poptávky

Syn cirkusu Syn cirkusu 3 vydání od 50 Kč

Ulice Záhadných tajemství Ulice Záhadných tajemství od 50 Kč 1 poptávka

V jedné osobě V jedné osobě od 50 Kč 2 poptávky