Milan Kundera - Trh knih - online antikvariát

Kariéra

Milan Kundera patří mezi nejpropíranější české spisovatele. V jeho životě se střídají slavné chvilky s drsnými a v určité období to neměl na literárním poli vůbec lehké. Přesto si dokázal vydobýt svou pozici i ve světě. Milan Kundera začínal psát v době, kdy v tehdejším Československu nastolili komunisté totalitní režim. Jeho literárním debutem byl překlad básní od ruského prozaika Vladimira Vladimiroviče Majakovského v roce 1945. Poté se začal věnovat vlastní tvorbě a svou první báseň publikoval v literárním měsíčníku Mladé archy. Následovala první sbírka veršů Člověk zahrada širá jíž vydal v roce 1953. O dva roky později publikoval básnickou povídku Poslední máj, kterou napsal na motiv stejnojmenné skladby. Jako druhou básnickou sbírku vytvořil Monology, jíž vydal v roce 1957. S touto sbírkou však svou kariéru básníka ukončil a začal se věnovat divadelním hrám. První drama, které napsal, byla hra Majitelé klíčů. U dramatické tvorby se Milan Kundera příliš dlouho neohřál a zanedlouho si oblíbil prózu, u níž už zůstal. Jeho prozaickou prvotinou byly povídky Směšné lásky, z nichž některé jsou dokonce zfilmované. Jednalo se například o černobílý film Já, truchlivý bůh, k němuž scénář napsal sám Kundera. Poslední tvorbou, vydanou v Československu se stal Kunderův román Žert, vydaný roku 1967. Získal si světové ohlasy.O rok později se kniha dočkala filmového zpracování. Film Žert režíroval Jaromil Jireš a Kundera byl ze snímku nadšený. Události však nabraly spád a po roce 1970 nesměl v Československu autor publikovat svá díla. Roku 1975 emigroval do Francie, kde se živil jako učitel na univerzitě ve městě Rennes. O pár let později, v roce 1979 byl zbaven československého občanství. Ve Francii se Kundera usídlil a místní občanství získal v roce 1981. České mu bylo vráceno až v roce 2019.

Dětství

Milan Kundera se narodil 1. dubna 1929 v Brně. Pocházel z vážené rodiny. Jeho otec, Ludvík Kundera, byl totiž velmi uznávaným hudebníkem. Hrál na klavír a byl rektorem na JAMU. Samozřejmě měl přání, aby jeho jediný syn šel v jeho stopách, a proto Milana učil hrát na klavír. Milan Kundera se učil skládat hudbu a zpracovávat hudební dílo u Pavla Haase, známého českého skladatele 20. století. Hudba však Kunderu neoslovila, proto si i přes otcovo zklamání vybral ve svých 19 letech literaturu.

Studium

Když Milan Kundera v roce 1948 odmaturoval na brněnském gymnáziu, rozhodl se pokračovat ve studiích na Filozofické fakultě na Univerzitě Karlově, kde si vybral literární vědu a estetiku. Vydržel pouze dva semestry. Následně se rozhodl pro FAMU. Studoval obor filmová režie, později scenáristiku. Po dokončení studia začal na FAMU také učit.

Ačkoliv je život Milana Kundery opředen mnoha tajemstvími na která zná odpovědi pouze on sám, je rozhodně právem označován za jednoho z nejvýznamnějších českých spisovatelů všech dob. O životě Milana Kundery se můžete dozvědět víc v knize Milan Kundera: Život spisovatele, kterou publikoval jeho francouzský kolega, spisovatel Jean-Dominique Brierre.

„Jsou situace, kdy jsou lidé odsouzeni hrát divadlo.“ – Milan Kundera (z knihy Nesnesitelná lehkost bytí)

Časté štítky autorových děl

česká próza román eseje česká poezie povídky Edice Život kolem nás -malá řada Kundera česká literatura verše poezie

Knihy


Kniha smíchu a zapomnění Kniha smíchu a zapomnění 2 vydání od 240 Kč 33 poptávek

Majitelé klíčů Majitelé klíčůHra o 1 dějství se 4 vizemi 3 vydání od 500 Kč 13 poptávek


Monology Monology 4 vydání od 702 Kč 25 poptávek

Můj Janáček Můj Janáček 2 vydání od 150 Kč 1 poptávka


Nesmrtelnost Nesmrtelnost 4 vydání od 50 Kč 24 poptávek


Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytíromán 3 vydání od 220 Kč 46 poptávek

Nevědění Nevědění od 250 Kč 7 poptávek

O hudbě a románu O hudbě a románu od 149 Kč 1 poptávka

Poslední máj Poslední máj od 50 Kč 1 poptávka


Poslední máj Poslední májBáseň 2 vydání 10 poptávek

Ptákovina PtákovinaDivadelní hra 560 Kč 2 poptávky

Slavnost bezvýznamnosti Slavnost bezvýznamnosti od 120 Kč 7 poptávek

Slova, pojmy, situace Slova, pojmy, situace od 99 Kč 3 poptávky

Směšné lásky Směšné láskypovídky 8 vydání od 100 Kč 13 poptávek


Umění románu Umění románucesta Vladislava Vančury za... 2 vydání od 700 Kč 11 poptávek

Unesený západ Unesený západ od 130 Kč 2 poptávky

Valčík na rozloučenou Valčík na rozloučenouromán 2 vydání od 80 Kč 3 poptávky