Kateřina Tučková - Trh knih - online antikvariát

Kariéra

Kateřina Tučková patří do generace mladých a slavných českých autorek, protože jí byla v roce 2022 udělena Státní cena za literaturu. Autorka se tak stala teprve třetí českou literátkou, která toto ocenění získala. Kromě psaní se věnuje Kateřina Tučková také historii a byla kurátorkou veřejného umění. Spisovatelka debutovala románem Montespiáda v roce 2006, který se však do širšího povědomí mezi čtenáře nedostal. Její druhou vydanou knihou v roce 2009 byl historický román Vyhnání Gerty Schnirch. Tato publikace se stala velmi úspěšnou. Dílu byla udělena cena Magnesia Litera a získala si jím své čtenářské publikum. Příběh o německé dívce, kterou vyhnali z domova, je rovněž divadelní adaptací. Jako další beletristické dílo napsala Tučková knihu Žítkovské bohyně, která zachycuje další události české historie. Konkrétně se zabývá příběhem rodu léčitelek, takzvaných Žítkovských bohyň. Román byl opět oceněn, tentokrát Cenou Josefa Škvoreckého a Magnesia Litera. V další publikaci s názvem Bílá voda vypráví autorka silný zapomenutý příběh našich dějin, odvrácené tváře totalitního režimu, během něhož byly vězněné řádové sestry a režim se je snažil odvrátit od jejich víry. Na knize pracovala autorka dlouhých deset let. Mimo románů napsala Kateřina Tučková také scénář divadelní hře Vitka.

Dětství

Kateřina Tučková se narodila 31.října 1980 v Brně. S rodiči bydlela v malé obci Moutnice nedaleko Brna, poté se přestěhovali do Kuřimi. Dětství neměla úplně lehké, protože její maminka byla obětí domácího násilí ze strany jejího otce. Právě tyto zážitky jsou jí motivem k psaní silných historických příběhů především o ženách. Kateřina už od malička četla. Když jí bylo 12 let začala s prvními pokusy o psaní.

Studium

Když Kateřina odmaturovala na brněnském gymnáziu tř. Kapitána Jaroše, rozhodla se, že ve studiu bude pokračovat na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Vybrala si obor český jazyk a literaturu a historii umění. Studium dokončila v roce 2006 a pokračovala na Univerzitě Karlově v Praze v oboru umění a historie, kde si svou prací o Skupině Radar obhájila doktorát.

Kateřina Tučková je novodobou českou autorkou, která získala za své zatím krátké působení řadu literárních cen. Vzhledem k jejím zážitkům z dětství zaměřuje svou tvorbu především na ženy se špatnými osudy. Vynahrazuje si tak bezmoc, kterou jako malá dívka prožívala při útrapách své maminky.

„Horší je snad už jen pocit, že jsme něco mohli udělat, a přitom jsme pouze stáli stranou.“ – Kateřina Tučková (z knihy Bílá Voda)

Časté štítky autorčiných děl

povídky česká próza česká literatura antologie historie biografie Brno psychologie textilní průmysl memoáry

Knihy

Jedeme na dovolenou Jedeme na dovolenou od 140 Kč 2 poptávky

Jestli vůbec někdy Jestli vůbec někdy od 80 Kč 2 poptávky

Mezerovitý plod Mezerovitý plod od 131 Kč 1 poptávka


Montespaniáda Montespaniáda 8 poptávek
Vitka Vitkadivadelní hra od 80 Kč 2 poptávky

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch 2 vydání od 90 Kč 12 poptávek

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně 2 vydání od 120 Kč 13 poptávek

Knihy přidané uživateli