Galerie poškození - Trh knih - online antikvariát

Při inzerci knih na portálu TrhKnih je velmi důležité pravdivě a úplně popsat vady, které kniha obsahuje. Nejčastěji se jedná o opotřebení, ale způsobů poškození existuje celá řada. Na této stánce se snažíme přinést ukázky nejčastějších problémů. U každého typu vady je uvedeno, zda má smysl takovou knihu vůbec vystavovat do prodeje.

Pokud je vaše kniha silně zašpiněná, plesnivá, rozpadá se nebo dokonce zapáchá, prosím, nenabízejte ji na TrhuKnih, ale odneste ji rovnou do popelnice.

Obsah

 1. chybějící přebal
 2. podtrhávání
 3. věnování
 4. podpis
 5. razítka
 6. značky knihoven
 7. otlučené rohy
 8. ušpinění ořízky
 9. chybějící stránky
 10. vytržené stránky
 11. zvlněné listy vlhkostí
 12. plíseň
 13. výrobní vady

Chybějící přebal

Pokud knize chybí papírový přebal, musí to být v inzerátu uvedeno. Pro mnohé zájemce je přebal velmi důležitou součástí knihy. Uvedeny samozřejmě musí být i jeho případná poškození.

Podtrhávání

Podtrhávání snižuje hodnotu knihy, zejména pokud je provedeno nevratně, tj. propiskou, perem, zvýrazňovačem. Ale i v případě podtrhávání tužkou musí být uvedeno v popisu inzerátu.

Věnování

Věnování perem, propiskou nebo vlepením kusu papíru vždy snižuje hodnotu knihy v očích zájemce a proto musí být v popisu inzerátu vždy uvedeno.

Podpis

Podpis předchozího majitele v knize bývá logicky proveden trvale, tj. propiskou nebo perem, nikoli obyčejnou tužkou. Může znehodnocnovat knihu v očích sběratelů, protože je vadou na kráse. Musí proto být vždy uveden v popisu.

Razítka

Razítka nejčastěji označují náležitost svazku do knihovního fondu. Někdy mají podpobu jména majitele. Musí být vždy uvedena v popisu inzerátu.

Značky knihoven

Vedle razítek knihovny používají i čárové kódy, ražbu na obálkách nebo různé druhy samolepek. Vše je nutné uvést u inzerované knihy.


Otlučené rohy

Ušpinění ořízky

Nejčastěji vzniká od mastných rukou. Bohužel někdy může snadno naskočit plíseň.

Chybějící stránky

Chybějící stránky znamenají prakticky vždy zcela znehodnocenou knihu. Takové knihy vůbec nevystavujte k prodeji.

Vytržené stránky

Zvlnění listů vlivem vlhkosti

Kniha může mít i tak pro někoho cenu, za předpokladu, že byla současným majitelem neprodleně a řádně usušena. Tento typ poškození musí být pečlivě uveden. Jesliže nebylo provedeno okamžité řádné usušení knihy a ta setrvala ve vlhku déle než pár hodin, téměř vždy se objeví plíseň a takové knihy jsou bezcenné a patří rovnou do koše.

Plíseň

Přítomnost plísně vždy znamená, že kniha je zcela znehodnocená a patří do koše. Inzerce plesnivých knih je na portálu TrhKnih nepřípustná!

Plíseň na knize vypadá jinak, než plíseň na potravinách. Většinou jde o černé nebo barevné tečky a fleky. Může se vyskytovat na ořízce, přebalu (i zevnitř), deskách i jednotlivých listech.

Plíseň vzniká nevhodným skladováním knih ve vlhkém prostředí a obzvlášť snadno také u knih znečištěných mastnotou nebo zbytky jídla.

Výrobní vady

Mezi výrobní vady knih patří chybějící stránky, prázdné stránky, zpřeházené stránky, nadbytečný papír po ořezu a další.

Odstrašující případy

Zde uvádíme příklady knih, které by se měly TrhuKnih obloukem vyhnout, přesto se je prodejci pokusili prodat a pochopitelně se nevyhnuli reklamaci.

Pokud máte knihu v podobném stavu, vězte prosím, že její pravé místo je odpadkový koš.