Kniha Anděl západního okna - román - Trh knih - online antikvariát
Moje hodnocení
Hodnotili 2 uživatelé

Gustav Meyrink [pseud. ; Se svolením autorovým přeložil Antonín Bayer]

nakladatel Zápotočný a spol.
rok vydání 1937
jazyk česky
místo Praha
rozměry

Prodám tuto knihu

Toto vydání nikdo nenabízí

Nabízení knih k prodeji je dostupné pouze registrovaným uživatelům s ověřeným číslem mobilního telefonu. Zaregistrovat

Je k dispozici vydání z roku 2005
Je k dispozici vydání z roku 1996
Je k dispozici vydání z roku 1992

Sháním tuto knihu

Tuto knihu shání 6 uživatelů

Pokud ji vlastníte, můžete jim ji nabídnout.

Sháním tuto knihu

Jakmile knihu někdo nabídne, dáme vám vědět.

Pokud sháníte více knih, doporučujeme se nejdříve zaregistrovat. Je to zdarma.

Historie prodejů

Toto vydání se u nás v minulosti prodalo 5krát.

Komentáře

Pro přidávání komentářů se prosím přihlašte.


Apolena 18. 09. 2021
Knihu Anděl západního okna můžeme číst jako fantastický román, ale i v jiné, duševně duchovní rovině, jak je příznačné pro tohoto autora. Dokonale to vystihuje Jan van Rijckenborgh v útlé knížce "Prázdný prostor neexistuje", když poukazuje na překrásnou legendu o Hoël Dhatu, kterou Gustav Meyrink pro tento svůj román použil:
"V tomto příběhu nebylo opomenuto nic z cesty, kterou musíme všichni jít. Zkoumáme-li legendu o Hoël Dhatu, vyplývá z ní následující smysl. V příběhu se vypráví o meči. Meč, kříž, je symbolem člověka. Ve starých mystériích se hovořilo o nádherně kovaném a vzácnými drahokamy zdobeném, nepřemožitelném meči. To je člověk věčnosti, žijící v nedialektických prostorách vesmíru.
Tento člověk byl nazván Hoël Dhat. »Dhat«, později »Dee«, znamená tolik co »Dobrý«. »Hoël« ve svém původním smyslu poukazuje na stav věčnosti Boha. Člověk tohoto stavu, meč zdobený drahokamy, žije v ráji, v zahradě, uprostřed bratrstva, jehož příslušníci se nazývají »zahradníci«.
Jedna z těchto královských bytostí klesla do prostoru času. Tak ztrácí tento potomek Hoël Dhata svůj královský meč, svůj královský stav bytí. Padne do zajetí Ivana Hrozného. Nemá už žádnou naději. Jeho vládkyní se stává také anglická královna Alžběta. Opět mu svitne trochu naděje. Vzpomínka na meč se však úplně vytratila. Mnozí jej mají za dýku, perořízek čili nůž na dopisy, tedy za něco v dialektické přírodě užitečného. Jeho vznešená forma zanikla.
Až konečně jeden z potomků, dědiců záchranného plánu, se vydá cestou spásy, očistí meč od jeho kletby a od krve nižší přírody a donese jej zpátky k jeho předkům, do zahrady zahradníků. Hrdina, který tuto cestu podnikne, je John Dee, »Jan Dobrý«, předchůdce Ježíše, bratr, který proniká do svatyně hrobu, aby toho »druhého« vysvobodil. Je povolaným, dobrým služebníkem, který se zasvětil rudozlaté růži.
Gustavu Meyrinkovi se podařilo citlivě vystihnout výšiny i hlubiny stezky osvobození. Tato kniha se proto může stát velkým pomocníkem na vaší cestě."

Nahlásit chybu u této knihy

Nahlásit chybu u této knihySouvisející knihy