Ohlédnutí za rokem 2020

Petr Sobotka / 01. 01. 2021

Rok 2020 byl výzvou pro všechny internetové prodejní portály. Pandemie zamíchala karty i na knižním trhu a nám tak paradoxně pomohla.

Samozřejmě pro většinu lidí zůstane uplynulý rok s ironicky krásným letopočtem hlavně trpkou vzpomínkou na virovou pandemii. Pro nás to byl 7. rok existence portálu a znamenal do velké míry naplnění mnoha příslibů z minulosti ale i provoz na hranici kapacity technické i personální.

V lednu nám zamotala hlavu Česká pošta, která spustila dvourychlostní doručování doporučených zásilek. Přestože už rok a půl podporujeme Zásilkovnu, pošta stále zůstává dominantním způsobem doručování na našem portálu. Nyní už je zcela zřejmé, že tato revoluce u České pošty představovala v podstatě jen maskované zdražení. Za stejnou cenu horší služba, za vyšší cenu a při troše štěstí služba původní.

I po roce dostáváme každý den dotazy, jak to tedy s těmi cenami balíčků je a proč nový prodejce na poště zaplatil o 7 korun více, než jsme na poštovním účtovali my. Poštovní úřednice stále nedostatečně informují o různých možnostech zasílání. Je zde tedy další prostor pro vylepšení, na kterém budeme muset zapracovat.

Knihy o život

Na a pak to začalo, po prvním březnovém týdnu to vypadalo, že budeme muset provoz zcela utlumit, neboť lidé se báli chodit s prodanými knihami na poštu. Prvních pár dní v lockdownu se zdálo, že cesta na poštu by člověka mohla pomalu stát život. Dnes se to zdá komické, ale tehdy byl strach všudypřítomný a informací o chování nového viru poskrovnu. Ovšem už na sklonku března se začala situace zcela obracet a první dva jarní měsíce jsme nakonec uzavírali s rekordními prodeji.

Nepokrytě přiznáváme, že nám k tomu pomohla především zavřená knihkupectví a antikvariáty. Mnohé z nich sice mají své webové obchody, ale lidé si na ně museli teprve zvykat, objevovat je, zkoušet je.

Skenujte kódy

V květnu jsme spustili jednoduchou mobilní aplikaci pro skenování čárových kódů na zadní straně knih. Ta výrazně zrychluje nalezení konkrétního titulu při inzerci nových knih nebo při srovnávání cen v kamenných obchodech. Zatím ji používá jen něco okolo tisícovky lidí a budeme ji určitě vylepšovat.

Inzerujte jakoukoliv knihu

Na konci září jsme změnili systém vkládání nových knih do databáze. Roky jste nás žádali o možnost přidávání zahraničních knih. Zavedli jsme okamžité vložení nových knih a po pár měsících provozu se zdá, že to docela funguje.

Nominace v Lupě

Na sklonku října jsme se dozvěděli celkem náhodou, že nás kdosi nominoval na Křišťálovou lupu. Škoda, že nám to pořadatelé sami nesdělili, asi bychom poprosili všechny naše uživatele o hlas. I tak jsme se umístili v rámci kategorie Nástroje a služby na krásném 4. místě. Znovu děkujeme všem, kteří pro nás hlasovali.

Tato nominace a výsledek je pro nás velkým závazkem do roku 2021.

Trhli jsme rekord

V listopadu jsme překročili magickou hranici 1000 prodaných knih za den a celkově jsme rok 2020 uzavřeli s více než dvojnásobným počtem prodaných knih oproti loňsku. V březnu by taková úvaha vypadala jako šílenství. Rok byl zkrátka plný nečekaných zvratů.

V roce 2021 nás čeká celá řada významných a strukturálních změn. Těšíme se na ně. A těšíme se, až Vám o nich řekneme! ;-)

Věřím, že není klišé přát do nového roku hodně zdraví, natož nyní.
Tak tedy: hlavně hodně zdraví Vám a Vašim rodinám!

Petr Sobotka, provozovatel portálu

Komentáře


nadya 03. 01. 2021 v 12:09
Pěkné shrnutí za hektickým rokem 2021. Ať máte stále mnoho nápadů a spokojených kupujících.
A hlavně toho hodně zdravíčka!

Co se týče pošty, nemám s nimi žádný problém. Cenově vychází levněji než zásilkovna, když se bere jen jedna či dvě knížky. Když dá kupující dražší cenu za poštovné, tak s tím se nic nedá udělat.
/Poštu prosím nechat, je to pro mě jediná možnost zaslání knížek :). /
Chybí mi tady možnost Balík na poštu.

Naďa

Marrak 03. 01. 2021 v 19:42
Přimlouvám se za možnost balíku na poštu...

Josef_7 03. 01. 2021 v 21:04
Mně třeba více vyhovuje zásilkovna, poštu jsem si dal naschvál o 3 koruny dražší, protože mě nebaví ty fronty a vyplňování podacího lístku, popisování zásilky... Jediné, co mě furt mrzí je, že si trhknih bere minimálně 11 korun. Vím, že z toho nějaký profit chcete mít, ale pak si zbytečně musím nějaké knihy nechat alespoň na 69 korunách, abych měl co nejmenší poplatek.

Pekli 04. 01. 2021 v 09:35
Čím více knih z druhé ruky se přeprodá, tím méně se prodá nových knih = tím méně dostanou autoři a nakladatelé. Konec tištěných knih se pomalu ale jistě blíží, ale třeba se mýlím, tak ať se daří :)

Archi 04. 01. 2021 v 09:49
Vzhledem k velkému množství vlastněných knih jsem se paradoxně loni někdy v únoru před virovou stiuací začal porozhlížet po možnostech prodeje nebo obchodování s knihami. Pak jsem zcela náhodně narazil na vás a službu jako takovou mohu jedině doporučit.

Také jsem uskutečnil největší počet transakcí loni právě díky vám. Měl bych jedinou připomínku. Mám i spoustu anglické nebo bilingvální literatury, zde je však nemožnost prodeje kvůli nedostatečnému zařazení nebo ISBN, nebo možná je a nevyznám se v tom ještě dobře tady? Pokud taková možnost není, byla by možnost prosím takovou službu spustit? Myslím, že hodně uživatelů by to ocenilo. Pokud taková možnost prodeje zahraničí literatury přes váš portál je, můžete mě nasměřovat na návod? Děkuji.

TomasTom 04. 01. 2021 v 10:28
Archi - Zadat do databáze a tedy k prodeji zde můžete již i cizojazyčnou literaturu. Zadáte ji v políčku (ikoně)
"Přidat titul do databáze". Zadáte ji a poté stanovíte cenu stejně tak jako u knih v češtině.

lublet 04. 01. 2021 v 12:55
U cizojazyčných knih by bylo vhodné přidat možnost zadat, v jakém je jazyce (ne vždy to poznáte z názvu knihy) a následně umožnit filtrování (vyhledávání) dle jazyka. A u překladové literatury zavést možnost přepnout titul z českého překladu na originál (je-li v nabídce).

V ČR žije dost cizinců a občas se stane, že své knihovny ruší (třeba při návratu domů) a často končí v popelnicích, což je škoda. Zájem o četbu v originále je myslím velký a poptávka po zahraniční literatuře roste.

A je ke zvážení, zda neumožnit vkládat názvy u nelatinkových jazyků (písem) v původní abecedě, byť zde už se jedná o jakousi třešničku na dortě, samozřejmě transliterace obvykle postačí, ale i tak by bylo vynikající, kdyby bylo možné vyhledávat dle jazyků (tedy např. tituly v ruštině by sice byly zapsány/transliterovány latinkou, ale prodejce by zadal, že titul je v ruštině, aby zájemce mohl snadno vyhledat).

lublet 04. 01. 2021 v 22:23
Neuvažujete prosím o naprogramování bota, který by detekoval totožné tituly, které jsou ale uživateli přidávány (omylem) samostatně? Např. tento titul https://www.trhknih.cz/hledat?q=Jak+jsem+se+m%C4%9Bl+na+sv%C4%9Bt%C4%9B (Jindřich Mošna, Jak jsem se měl na světě) je zjevně stejnou knihou (zdá se, že ve 3 případech i stejným vydáním, viz rok 1911), a ve dvou případech jde o vydání z jiných let (1926, 1954), ale kniha by měla být vložena jako jeden titul s možností přepínání mezi jednotlivými vydáními.
Rovněž např. kniha "Italové na Jižní Moravě" je evidentně totožná, ač je 2x vložena na portálu.
Jiný příklad - titul "Setkání s vínem" https://www.trhknih.cz/hledat?q=Setk%C3%A1n%C3%AD+s+v%C3%ADnem - na portálu je 4x, na profilu každé knihy se však nenabízí přepínání mezi jednotlivými vydáními (2002, 2005, 2006, 2012). Obdobně titul "Nejstarší Američané" je na portálu 3x, opět chybí přepínání mezi jednotlivými vydáními (1967, 1968, 1978).

Obdobný problém vzniká při vkládání názvu vydavatelů, kdy uživatelé omylem přidávají na portálu již existující vydavatelství jako zcela nové. Např. vydavatelství "Wolters Kluwer" https://www.trhknih.cz/hledat?q=Wolters+Kluwer na portálu existuje 4x, ač se jedná o jedno vydavatelství, dále pak 2x jako "Komora daňových poradců ČR ve spolupráci s Wolters Kluwer".
Jiný příklad - poprvé je založeno vydavatelství "Komora daňových poradců", podruhé "Komora daňových poradců ČR" a potřetí "Komora daňových poradců České republiky", ač jde o jeden subjekt. Všiml jsem si, že toto nechtěné rozdělení vydavatele bývá časté právě u názvu různých spolků, asociací apod.

Stejně při vkládání autorů - příklad: na portálu existuje https://www.trhknih.cz/autor/99qlwn8k a https://www.trhknih.cz/autor/y0pfxniz (jednou "Philip G. Zimbardo", podruhé "Philip Zimbardo", časem možná někdo založí "Philip George Zimbardo").

Robot by mohl takové duplicity vyhledávat.

kam.o.ska 05. 01. 2021 v 14:15
Dobrý den,
vyhovovalo by mi, kdybych mohla nakoupit knihy za peníze, které mám na účtu za prodané knihy. Jen by si je TRHKNIH strhl a nemusela bych dávat novou platbu.
Děkuji Mirka

Vibazvi 11. 01. 2021 v 14:13
Dobrý den,

jen doplním k příspěvku lublet, že mi zde také schází možnost při prodeji přidat další vydání ke konkrétnímu titulu, jediná možnost je založit titul nový, jestli by šlo tady toto ošetřit a přidávat i jednotlivé vydání a taky bych se přimlouval za peněženku, ze které by se mohlo rovnou platit za nákup.

A ještě jestli by šlo, při zobrazení "sháním" rovnou u knih zobrazit dostupné vydání, počet nabídek a nejnižší prodejní cenu, tak jak je to u souvisejících knih. popřípadě jestli by to šlo volitelně zapnout i u knih v poličkách.

S přáním všeho nejlepšího do nového roku

VB

Marrak 11. 01. 2021 v 17:16
Velice by se hodila také featura, kdy by šlo rychle znovu vystavit knihy z objednávek, které byly stornovány (kupující nezaplatil v termínu)

Foodandfilms 13. 01. 2021 v 20:27
dobrý den, přeju úspěšný rok a taky se přimlouvám za balík na poštu, v případě menších lokalit zdaleka nejpraktičtější způsob doručení. zdravím

24alka 14. 01. 2021 v 11:53
Dobrý den. Jste suprový portál. Poprvé jsem vás objevila v prosinci 2019, kdy jsem sháněla knížky pro ségru na Vánoce. To jsem byla ještě neregistrovaný zákazník. V lednu 2020 jsem se zaregistrovala a do prosince jsem prodala 110 knížek. Takže spokojenost.
S poštou nemám problém. Teď mám zákaznickou kartu. Nemusím tedy vypisovat podací lístky. Též to jde online, ale to jsem ještě nezkoušela.
Akorát jednu nevýhodu vidím v tom, že knížky, které stojí 20 - 100Kč se hodně strhne.
Nebylo by možné třeba jen 5 - 6%?

Přeji vám mnoho úspěchu v novém roce.

MADELAIN 17. 01. 2021 v 06:27
Dobrý den,
co se týká odesílání - určitě doplnit o službu Balíkovna - balík do 5kg stojí 55 Kč / minimálmí rozměry 14 cm x 9 cm x 0,8 cm / a vyjde to levněji než Zásilkovna. V obou případech si zákazník zásilku vyzvedává. Takže by byly možné 3 způsoby doručení : ČP, Zásilkovna, Balíkovna - a to už si snad vybere každý.
Sama mám na prodej několik " těžkých " knih, u kterých bych nabídla Balíkovnu a poštovné by tak vyšlo o polovinu levněji - což není zanedbatelný rozdíl.
Dále bych chtěla upozornit prodávající aby dobře a pečlivě balili knihy - volně vložená kniha byť v bublinkové obálce se cestou může poškodit. Vždyť za knihu dostanete zaplaceno a kupující určitě nestojí o defekt.
Stačí trochu přemýšlet při balení.
Jinak Trhknih funguje bezvadně a je super - je to lepší a také pohodlnější než " bloudit " v antikváriátu ...

nadya 17. 01. 2021 v 23:06
Ještě bych se přimlouvala za nižší provizi za prodej. Neboť jsem zjistila, že hodně lidí zde nabízí knížky kdy vyjde poštovné hodně draho. Příklad třeba nějaká knížka která je do 500g, tak si účtují ceny mezi 65Kč až 80Kč./Myslím zaslání poštou/. A dokonce i 99Kč, což je přehané. Takže když vezmu třeba 2 knížky, tak se dostanu na úplně jinou cenu než bych mohla zaplatit. Nedalo by se s tím něco udělat? O některé knížky mám třeba zájem, ale když vidím tu částku za poštovné, tak si ji nekoupím. Chápu, že každý chce vydělat...

Kazimir 19. 01. 2021 v 19:34
Myslím, že každé nové vydání knihy má vlastní nové ISBN, takže je to vlastně jiná knížka z tohoto pohledu. A může mít i jiný obal, atd., takže bych to sjednocování moc nekomplikoval.
Dále si myslím, že cizojazyčné knihy by měly mít svůj web, nebo minimálně sekci či instanci. Jinak vznikne guláš, a když člověk hledá knížku jen tak jako inspiraci (nikoli přes vyhledávač), musel by procházet spoustu věcí zbytečně. Ono stačí ty kvanta americké (i jiné) literatury přeložené do češtiny.

Kazimir 19. 01. 2021 v 19:40
Pokud se nemýlím, tak služba Balík do balíkovny za 55 Kč je dostupná pouze pro uživatele se smlouvou s Českou poštou. Neboli můžete takový balík jako soukromá osoba vyzvedávat, ale nemůžete ho sami podávat. Pro e-shopy ale skvělá možnost zasílání zboží, však si toho již většina z nich povšimla a nabízí tuto službu jako konkurenční vůči zásilkovně. Rovněž tak pro antikvariáty např.

lublet 20. 01. 2021 v 13:06
Připojuji se k MADELAIN. Pro některé prodávající by to chtělo videokurz balení knih! Také mě překvapuje, jak velmi často (též u drahých knih za vyšší stokoruny) někteří prodávající neumí knihu zabalit aspoň do novin a jentak jí vloží do poštovní obálky, bublinkové obálky, nebo i (tenčího) kartonu, a dochází při přepravě k protržení, následkem čeho se kniha může škrábat nebo ušpinit. A naopak jsem byl i svědkem, že kniha byla zabalena na fest do opravdu tvrdého kartonového balíčku, zalepena kompletně několika vrstvami lepící pásky, že se nedala rozbalit, vznikl takový balíkový tank, musel jsem řezat nožem a bohužel při stříhání jsem ustřihl i část přebalu a nůžkami jsem vjel do stránek knihy (myslím, že situaci by zachránily noviny, pokud by kniha byla do nich zabalena). Myslím, že prodejci šetří na balném, byť u vyšších cen za knihu tuto šetřící mánii nechápu, ale možná by pomohlo, kdyby prodávající balné připočítali k poštovnému, aby mohli koupit profesionální obal (kartonovou obálku či kartonovou krabičku). Dále jsem tu zaznamenal prodejce, kteří knihy sbírají po knihovnách a snad i od popelnic, protože občas mi přijdou knížky špinavé, zaprášené, zanesené, i od zbytků jídla, nechápu tento přístup, který zamrzí. Přijaté knihy vždy šetrně čistím vodou s octem, ale všechno vyčistit nejde.

vladimir3043 21. 01. 2021 v 08:30
Už jsem psal pár postřehů do minulého blogu, ale zapadlo to. Sem se to každopádně hodí více.
Trhknih je skvělý a funkční portál, ale nikdo a nic není bohužel dokonalé a každý má své mouchy. :-)
A když už jsme u nich, tak mám i pár konstruktivních nápadů...

Cizojazyčné knihy by se měly nějak oddělit od českých do nějaké jiné sekce, dělá to už zde pod autory poněkud chaos.
Při zadávání nových knih do databáze by měla být určitě i kolonka jazyk, vazba (někdo nemá rád brožované / měkké vazby a hodně prodejců si to klidně zde zadává kam chce), funkce přidat další vydání, to aby se rovnou spojila s tím, co zde už je. A hlavně při zadání ISBN by mě měl systém upozornit, že zadávaná kniha už v databázi je. Aby se zbytečně neduplikovaly, když např. nebyly spojeny s jinými vydáními nebo byla pod chybně uvedeným jménem autora. I po zadání by měla jít ještě poopravit, což už nejde.

Téměř neměnný žebříček nejnabízenější knihy na úvodní straně je víceméně o ničem resp. jen o "ležácích a neprodejnostech". :-) Daleko více by mě zajímal žebříček nejprodávanější a nejžádanější knihy na TK.

Popis stavu objednaných knih by měl být vidět i po zaplacení objednávky a ne že až při obdržení, kdy si budou kupující matně vzpomínat, co tam prodejce vlastně uváděl za stav.

Věčně mi chodí adresy bez čísla popisného, protože v objednávce zde máte pouze kolonku jménem ulice (bez označení č.p.) Doplnit tam jednoduše ulice + č.p. je dlouhodobý problém a zbytečná hloupost, hlášeno už 3x. Doposud stále nijak neopraveno a bez reakce. :-(

Možnost vyjádřit se krátce a dodatečně k obdrženému negativnímu / neutrálnímu hodnocení by možná také nebylo na škodu. Vidět rovnou u přezdívek % poměr pozitivních hodnocení jako je to na Ebayi, Discogsu, Aukru... by hodně pomohlo tomu, aby se prodejci více snažili přiblížit ke 100% a nebyla jim negativní hodnocení tak lhostejná. Sám bych třeba u prodejce s menším než 90% ratingem byl už dost ostražitý a naopak s 99.9% bych byl úplně bez obav. Takhle musím zdlouhavě zkoumat a projíždět všechna hodnocení (nejde vyselektovat jen neutrální+negativní) před nákupem u prodejců. Ovšem někteří neregistrovaní kupující asi ani kolikrát neví, co to neutrální komentář je a udělují ho s textem odpovídajícím pozitivnímu.

Rád bych jako prodejce měl právo sloučit objednávky jednoho kupujícího do jedné před odesláním (občas si kupující prostě hned nevšimne, že máte více zajímavých knih a vytvoří dvě za sebou) a potažmo třeba nechat zadat vyplatit i rozdíl v poštovném, když se to pak povede zaslat levněji. Bohužel nejde. Rozdělit balíky ČP na více produktů = balík na poštu, balík do ruky popřípadě i do balíkovny (to by snad také v blízké budoucnu měli využívat jednotilvci, nejen e-shopy). Také nejde. Vyjmout z velké objednávky knih jen jednu problematickou či nenalezenou knihu. Nejde. A tak stále píšete, zahlcujete servis TK a čekáte na zásah.

Možnost vypnout a posléze zapnout celý svůj obchod jedním kliknutím a ne jen po jednotlivých stránkách se 100 ks by také bylo velmi užitečné. a nápomocné.

Převést to do praxe bude dost náročné, ale i tak díky za zvážení alespoň něčeho. :-) Děkuji.

JR_da_Boss 21. 01. 2021 v 12:59
Velmi oceňuji možnost přidání knihy bez nutnosti schválení adminem. Nějak mi uniklo, že jde vkládat už i zahraniční literaturu, to je super! Určitě by to ale chtělo nějak filtrovat či vytvořit pro to samostatné kategorie. Plus možná možnost to propojit s českým vydáním. Když někdo nesežene knihu v češtině, ale třeba by si ji vzal v angličtině (a nenapadlo by ho si rozkliknout všechny knihy autora:-) ).
Určitě bych se přimlouval k možnosti pracovat s vydáními - slučovat, přidávat nové. A také možnost přidat knihu do série.
Plus nějak pořešit ty různé duplicity, jak zde již někdo psal, ať již knihy, autory, vydavatelství...
A také jak psal vladimir3043 zavést rating u hodnocení a/nebo možnost reagovat na hodnocení protistrany.
Každopádně ale za mě spokojenost, díky za super službu!

Pro přidávání komentářů se prosím přihlašte.